Świąteczny prezent dla chłopaka i dziewczynki

Pod choinką znajdujemy prezenty od najbliższych. Największą radość sprawiają dzieciom. Najczęściej, oprócz słodyczy, są to jakieś wymarzone zabawki, gry planszowe lub komputerowe, może rolki albo łyżwy, rzadziej książki. Niestety, dzieci czytają coraz mniej książek, dlatego akcja Cała Polska czyta dzieciom jest potrzebna, znajdźmy czas na podróże w świat literackiej fikcji, bo książki rozwijają wyobraźnię, kreatywne myślenie, czasem pomagają poradzić sobie z trudnymi emocjami, wzbogacają zasób słownictwa i pozwalają odkryć nowe, nieznane światy.

Jaką książkę wybrać dla kilkulatka?

Przedszkolaki lubią krótkie rymowane lub pisane prozą opowiastki o zwierzątkach, które mają ludzkie przyzwyczajenia i mówią ludzkim głosem, kochają historyjki, które opowiadają o przygodach ulubionych pojazdów, chętnie słuchają bajeczek z podwórka, lasu, łąki lub ogrodu. Chętnie też słuchają bajek, w których ulubieni bohaterowie tak jak one czasem nie radzą sobie z emocjami, są tacy mali jak one i ich problemy znają z przedszkola lub podwórka. Wśród polecanych serii książek dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na opowiastki o żółwiu Franklinie, jej autorki to Paulette Bourgeois i Brenda Clark.  Książeczka zatytułowana Franklin gra w piłkę nożną, w której trenerowi udaje się w końcu przekonać żółwika i jego drużynę, że od wygrywania ważniejsza jest zabawa i współdziałanie to dobry prezent dla chłopaka na święta sprawdź, dziewczynkom z pewnością spodobają się te części serii, w których pojawia się mała siostrzyczka głównego bohatera.                  

 Książki dla dziesięciolatków

Wśród pozycji  dla czwartoklasistów  jedną z zabawniejszych  propozycji jest seria książek o Mikołajku. On i jego koledzy to sympatyczna zgraja urwisów. Ogromnym atutem książek o przygodach Mikołajka są świetne ilustracje. Prowadzona przez głównego bohatera narracja pierwszoosobowa pozwala czytelnikowi wejść w świat bohatera i poznać jego emocje. Nie da się go nie lubić. To bardzo dobra literatura dla dzieci, która bawi również dorosłych.  Niekoniecznie sprawdziła się w wersji kinowej.